Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ρεθύμνου, δια της Υπεύθυνης Σχολικών Δραστηριοτήτων σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ημαθίας διοργανώνουν Σεμινάριο Επιμόρφωσης Εκπαιδευτικών 12 ωρών με τίτλο:

«Εκπαίδευση στη Σχολική Διαμεσολάβηση: Προετοιμάζοντας Διαμεσολαβητές/-ριες»

Το Σεμινάριο, το οποίο είναι το τρίτο ενός κύκλου δράσεων για τη Σχολική Διαμεσολάβηση, απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς που έχουν παρακολουθήσει ήδη το Σεμινάριο 16 ωρών για εκπαιδευτικούς – συντονιστές με τίτλο: «Εκπαίδευση στη Σχολική Διαμεσολάβηση» και θα διεξαχθεί διαδικτυακά σε τρεις φάσεις:

— την ΔΕΥΤΕΡΑ 19/02/2024, σύγχρονα, ώρες 16:00 -19:00
— την ΔΕΥΤΕΡΑ 04/03/2024, σύγχρονα, ώρες 16:00 -19:00
— ενώ απαιτείται και ατομικός χρόνος μελέτης υλικού και εργασία (ασύγχρονα) στο ενδιάμεσο των σύγχρονων συναντήσεων.

Σκοπός του Σεμιναρίου είναι η εκπαίδευση και η υποστήριξη των εκπαιδευτικών, που ενδιαφέρονται να προωθήσουν έναν ειρηνικό τρόπο επίλυσης συγκρούσεων μέσω του διαλόγου στα σχολεία τους, στην προετοιμασία μαθητών/μαθητριών διαμεσολαβητών/τριών. Επιπλέον, η συνεργασία δύο Διευθύνσεων Εκπαίδευσης από δύο διαφορετικές περιοχές της χώρας δίνει την ευκαιρία συνάντησης και αλληλεπίδρασης εκπαιδευτικών με διαφορετικές εμπειρίες.

Οι ενδιαφερόμενοι/ες εκπαιδευτικοί καλούνται να υποβάλουν αίτηση συμμετοχής στον σύνδεσμο https://forms.gle/hpmuoDdhKexhe8dK6 έως την Παρασκευή 16 Φεβρουαρίου 2024 στις 14:00.

Οι εκπαιδευτικοί θα λάβουν με e-mail, τη Δευτέρα 19 Φεβρουαρίου 2024, τον απαραίτητο σύνδεσμο για την συμμετοχή τους στην πλατφόρμα σύγχρονης τηλεκπαίδευσης Webex.

Δ/ΝΣΗ ΔΕΥΤ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ ΡΕΘΥΜΝΗΣ
Σούλα Πετρογιάννη, Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων