Πρόσκληση συμμετοχής εκπαιδευτικών στο εξ αποστάσεως Σεμινάριο με τίτλο «Η Σχολική Διαμεσολάβηση ως μέσο επίλυσης συγκρούσεων εφήβων»

Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ρεθύμνου, δια της Υπεύθυνης Σχολικών Δραστηριοτήτων, συνεργάζεται με τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ημαθίας, δια της Υπεύθυνης Σχολικών Δραστηριοτήτων, για τη διοργάνωση Σεμιναρίου Επιμόρφωσης Εκπαιδευτικών με τίτλο:

«Η Σχολική Διαμεσολάβηση ως μέσο επίλυσης συγκρούσεων εφήβων».

Το Σεμινάριο, το οποίο είναι το πρώτο ενός κύκλου δράσεων για τη Σχολική Διαμεσολάβηση, απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς που έχουν υλοποιήσει, υλοποιούν ή πρόκειται να υλοποιήσουν Προγράμματα ή δράσεις σχετικά με τη Σχολική Διαμεσολάβηση, και θα διεξαχθεί διαδικτυακά την Τετάρτη 21 Δεκεμβρίου 2022, 18:00-21:00.

Σκοπός του Σεμιναρίου είναι η υποστήριξη των εκπαιδευτικών που ενδιαφέρονται να προωθήσουν έναν ειρηνικό τρόπο επίλυσης συγκρούσεων στα σχολεία τους, η γνωριμία με τη διαδικασία της Διαμεσολάβησης, ενός τρόπου επίλυσης των διαφορών από τα ίδια τα παιδιά μέσω του διαλόγου και η προτροπή για δημιουργία πυρήνων πρόληψης συγκρούσεων σε κάθε σχολική μονάδα. Επιπλέον, η συνεργασία δύο Διευθύνσεων Εκπαίδευσης από δύο διαφορετικές περιοχές της χώρας δίνει την ευκαιρία συνάντησης και αλληλεπίδρασης εκπαιδευτικών με διαφορετικές εμπειρίες.

Οι ενδιαφερόμενοι/ες εκπαιδευτικοί καλούνται να υποβάλουν αίτηση συμμετοχής στον σύνδεσμο  https://forms.gle/2xGv4aMtkY5mj1k46 έως την Κυριακή 18 Δεκεμβρίου 2022. Οι εκπαιδευτικοί θα λάβουν με e-mail, την Τρίτη 20 Δεκεμβρίου 2022, τον απαραίτητο σύνδεσμο για την συμμετοχή τους στην  πλατφόρμα σύγχρονης τηλεκπαίδευσης Webex.

(ΠΡΟΣΟΧΗ: να ελέγχετε και την ανεπιθύμητη αλληλογραφία)