Ο ιστότοπος της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ρεθύμνου είναι ο https://dide.reth.sch.gr, εφεξής “ο Ιστότοπος”.

Η παρούσα πολιτική προστασίας δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα διέπει και αφορά την συλλογή και επεξεργασία των προσωπικών σας στοιχείων που συλλέγονται κατά την χρήση του Ιστότοπου https:// dide.reth.sch.gr, σύμφωνα με την ισχύουσα εθνική νομοθεσία και τον Κανονισμό (ΕΕ) 2016/679 για την προστασία των φυσικών προσώπων έναντι της επεξεργασίας των δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα και για την ελεύθερη κυκλοφορία των δεδομένων αυτών (Γενικός Κανονισμός για την Προστασία Δεδομένων, εφεξής «Κανονισμός» ή «GDPR»).

Προσωπικά Δεδομένα, Επεξεργασία Προσωπικών Δεδομένων και Υπεύθυνος Επεξεργασίας

Ο Ιστότοπος συλλέγει τους κάτωθι τύπους Προσωπικών Δεδομένων:

•  Όνομα, Επώνυμο, Διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου (email), Τηλέφωνο και Ιδιότητα σε περίπτωση χρήσης της Φόρμας «Ηλεκτρονικό Αίτημα για Ραντεβού» με αποκλειστικό σκοπό την επικοινωνία με τον επισκέπτη του Ιστότοπου.
  • Όνομα, Επώνυμο, Διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου (email), Τηλέφωνο και Ιδιότητα στη Σχολική Μονάδα σε περίπτωση χρήσης της Φόρμας «Αίτημα Τεχνικής Υποστήριξης για Σχολεία» με αποκλειστικό σκοπό την επικοινωνία με τον επισκέπτη του Ιστότοπου.
  • Δεδομένα επισκεψιμότητας στον ιστότοπο, τα οποία συλλέγονται μέσω πρόσθετου λογισμικού τρίτων (Google Analytics): ημερομηνία επίσκεψης ιστοσελίδας, δεδομένα πλοήγησης σε αυτή και IP του χρήστη επισκέπτη, με σκοπό την εξαγωγή συμπερασμάτων σχετικά με τη χρήση του Ιστότοπου και την περαιτέρω βελτίωση αυτού.

Υπεύθυνος Επεξεργασίας των παραπάνω δεδομένων είναι η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ρεθύμνου, εφεξής “ΔΔΕ Ρεθύμνου ”.

Η ΔΔΕ Ρεθύμνου δε διαβιβάζει σε τρίτους προσωπικά δεδομένα ούτε τα χρησιμοποιεί για διαφημιστικούς σκοπούς. Εξαιρούνται τα δεδομένα που συλλέγονται από το πρόσθετο λογισμικό τρίτων.

4. Σύνδεση με άλλους ιστότοπους

Ποια δικαιώματα έχετε στα δεδομένα σας
Εάν έχετε λογαριασμό σε αυτόν τον ιστότοπο ή έχετε αφήσει σχόλια, μπορείτε να ζητήσετε να λάβετε ένα εξαγόμενο αρχείο των προσωπικών δεδομένων που διατηρούμε για εσάς, συμπεριλαμβανομένων τυχόν δεδομένων που έχετε παράσχει σε εμάς. Μπορείτε επίσης να αιτηθείτε να διαγράψουμε τα προσωπικά δεδομένα που διατηρούμε για εσάς. Αυτό δεν περιλαμβάνει δεδομένα που είμαστε υποχρεωμένοι να τηρούμε για διοικητικούς, νομικούς ή λόγους ασφαλείας.

Χρήση Δεδομένων
Ενημερώνουμε τους χρήστες της ιστοσελίδας μας, ότι τα προσωπικά δεδομένα που συλλέγονται μέσω των ηλεκτρονικών αιτήσεων, χρησιμοποιούνται αποκλειστικά και μόνο για την έκδοση των αντίστοιχων πιστοποιητικών.

Αποθήκευση και Διαχείριση των Δεδομένων
Τα δεδομένα αποθηκεύονται ηλεκτρονικά για χρονικό διάστημα έως ενός (1) έτους και επίσης έντυπο αντίγραφο της αίτησης διατηρείται στον προσωπικό φάκελο του εκπαιδευτικού. Ο εκπαιδευτικός έχει το δικαίωμα να ζητήσει διαγραφή, ή τροποποίηση των ηλεκτρονικών δεδομένων που προήλθαν από τις ηλεκτρονικές αιτήσεις, στέλνοντας σχετικό αίτημα στο email της διεύθυνσης (mail@dide.reth.sch.gr).