Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ρεθύμνου, δια της Υπεύθυνης Σχολικών Δραστηριοτήτων, συνεργάζεται με τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ημαθίας, δια της Υπεύθυνης Σχολικών Δραστηριοτήτων και τη Σύμβουλο Εκπαίδευσης Ψυχολόγων των ΠΔΕ Κρήτης και Δυτικής Αττικής, κα Ξανθίππη Νικολαΐδου, για τη διοργάνωση Σεμιναρίου Επιμόρφωσης Εκπαιδευτικών 16 ωρών με τίτλο:

«Εκπαίδευση στη Σχολική Διαμεσολάβηση»

Το Σεμινάριο, το οποίο είναι το δεύτερο ενός κύκλου δράσεων για τη Σχολική Διαμεσολάβηση, απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς που έχουν υλοποιήσει, υλοποιούν ή πρόκειται να υλοποιήσουν Προγράμματα ή δράσεις σχετικά με τη Σχολική Διαμεσολάβηση, και θα διεξαχθεί διαδικτυακά σε τέσσερεις φάσεις:

• την ΤΡΙΤΗ 21/02/2023,σύγχρονα, ώρες 18:00 -21:00
  • την ΤΡΙΤΗ 28/02/2023, σύγχρονα, ώρες 18:00 -21:00
  • την ΤΡΙΤΗ 07/03/2023, σύγχρονα, ώρες 18:00 -21:00

ενώ απαιτείται και ατομικός χρόνος μελέτης υλικού και βιωματική εργασία (ασύγχρονα) στο ενδιάμεσο των σύγχρονων συναντήσεων.
Σκοπός του Σεμιναρίου είναι η εκπαίδευση και η υποστήριξη των εκπαιδευτικών που ενδιαφέρονται να προωθήσουν έναν ειρηνικό τρόπο επίλυσης συγκρούσεων στα σχολεία τους, η γνωριμία με τη διαδικασία της Διαμεσολάβησης, ενός τρόπου επίλυσης των διαφορών από τα ίδια τα παιδιά μέσω του διαλόγου, και η προτροπή για δημιουργία πυρήνων πρόληψης συγκρούσεων σε κάθε σχολική μονάδα. Επιπλέον, η συνεργασία δύο Διευθύνσεων Εκπαίδευσης από δύο διαφορετικές περιοχές της χώρας δίνει την ευκαιρία συνάντησης και αλληλεπίδρασης εκπαιδευτικών με διαφορετικές εμπειρίες.

Η εκπαίδευση θα πραγματοποιηθεί από τη Σύμβουλο Εκπαίδευσης Ψυχολόγων των Περιφερειακών Διευθύνσεων Εκπαίδευσης Κρήτης και Δυτικής Αττικής, κα Ξανθίππη Νικολαΐδου, και θα περιλαμβάνει τις εξής θεματικές: ανάλυση-αναγνώριση-διαχείριση συναισθημάτων, ανάλυση-διαχείριση συγκρούσεων, παιχνίδια εμπιστοσύνης.

Οι ενδιαφερόμενοι/ες εκπαιδευτικοί καλούνται να υποβάλουν αίτηση συμμετοχής στον σύνδεσμο

https://forms.gle/3fSsVwE3BysH3XMk7 έως την Κυριακή 19 Φεβρουαρίου 2023.

Οι εκπαιδευτικοί θα λάβουν με e-mail, τη Δευτέρα 20 Φεβρουαρίου, τον απαραίτητο σύνδεσμο για την συμμετοχή τους στην πλατφόρμα σύγχρονης τηλεκπαίδευσης Webex.

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ (σε pdf)