Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ρεθύμνου διά της Υπεύθυνης Σχολικών δραστηριοτήτων σε συνεργασία με τους Υπευθύνους Σχολικών δραστηριοτήτων και Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης των Διευθύνσεων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αργολίδας, Αχαΐας, Έβρου, Ημαθίας, Κυκλάδων & Ροδόπης και με τον μη κερδοσκοπικό οργανισμό SciCo (Science Communication – Επιστήμη Επικοινωνία) προτίθενται να διοργανώσουν  Διαδικτυακό Σεμινάριο με θέμα:

«Κυκλική Οικονομία στην πράξη»

Το σεμινάριο θα υλοποιηθεί σε 3 φάσεις:

1. την ΠΕΜΠΤΗ 12/5/2022, σύγχρονα, ώρες 18:00 -21:00 και
  2. την ΠΕΜΠΤΗ 19/5/2022, σύγχρονα, ώρες 18:00 – 20:30,
  3. ενώ απαιτείται και ατομικός χρόνος μελέτης (ασύγχρονα) στο ενδιάμεσο των δύο σύγχρονων συναντήσεων.

Οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί των ανωτέρω Διευθύνσεων, καλούνται να συμπληρώσουν την ηλεκτρονική αίτηση συμμετοχής στο σύνδεσμο https://forms.gle/mXGCRPg3C9iSSSNY6, μέχρι και την Τρίτη 10 Μαΐου 2022 και θα λάβουν με ηλεκτρονικό ταχυδρομείο παραμονές του σεμιναρίου τον απαραίτητο σύνδεσμο για τη συμμετοχή τους στην πλατφόρμα σύγχρονης τηλεκπαίδευσης Webex.

Στους συμμετέχοντες και στις τρεις φάσεις του σεμιναρίου, θα δοθεί σχετική Βεβαίωση δεκαπέντε (15) διδακτικών ωρών, εκ των οποίων οι 7 ώρες θα είναι σύγχρονης και οι 8 ώρες ασύγχρονης εκπαίδευσης. Με το πέρας του σεμιναρίου θα τους δοθεί το εκπαιδευτικό υλικό «Κυκλική οικονομία στην πράξη» προκειμένου να υλοποιήσουν όσες δραστηριότητες κρίνουν ότι ανταποκρίνονται στη θεματική του Προγράμματος Περιβαλλοντικής που υλοποιούν ή θα υλοποιήσουν την επόμενη σχολική χρονιά.